مطالب مرتبط

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

سلامت پروستات

پروستات توده اي از غدد است كه شكل حلقه اي (مانند دونات) دارد. و در پايين مثانه بين مقعد و پايه آلت مردي قرار گرفته است و مجراي ادرار را احاطه كرده است. غده به اندازه گردو، و بيشتر مايع موجود در مني را ترشح مي كند.

سه مشكل عمده پروستات عبارتند از: عفونت پروستات، بزرگ شدن پروستات و سرطان پروستات.

پرستات

عفونت پروستات

بعضي از مواقع عفونت پروستات به طور ناگهاني بروز مي كند و نشانه هايي از اين قبيل دارد:

 • تب و لرز
 • درد و سوزش به هنگام ادرار و انزال مني
 • احساس داشتن ادرار به دفعات زياد و به شدت، ولي فقط مقدار كمي ادرار دفع مي شود.
 • درد شكم
 • ديدن خون در ادرار

اگر هر كدام از اين نشانه ها را داشتيد فوراً به دكتر خود مراجعه كنيد اين گونه عفونت ها با آنتي بيوتيك مي توانند درمان شوند.

بزرگ شدن پروستات

در بعضي از مردها، يكي از نشانه هاي پيري بزرگ شدن پروستات با گذشت زمان است. اگر چه اين يك بيماري نيست اما همچنان كه اين غده بزرگ مي شود، به مجراي ادرار فشار بيشتري وارد مي كند و مي تواند موجب بروز مشكلات دفع ادرار شود. بعضي از اين مشكلات عبارتند از :

 • دفع ادرار همراه با درد
 • احساس مي كنيد مقدار ادرار شما زياد شده است.
 • كاهش فشار ادرار در هنگام دفع
 • دفع ناقص ادرار
 • مشكل داشتن در شروع دفع ادرار و متوقف كردن آن

اگر دفع ادرار براي شما سخت شده است و اين نشانه ها را مشاهده كرديد حتماً با پزشك خود مشورت كنيد تا راههايي را براي درمان و كنترل بزرگ شدن پروستات به شما ارائه دهد. بعضي از مردها منتظر مي مانند و مشاهده مي كنند كه اين علائم شدت بيشتري پيدا كند. اما داروهايي هست كه به شما در بهبود اين مشكلات كمك مي كنند.

سرطان پروستات

هيچ كس علت دقيق سرطان پروستات را نمي داند. متخصصين نمي دانند كه چرا سرطان پروستات در بعضي از مردها پيشرفت مي كند و چرا در بعضي اين گونه نيست. تحقيقات نشان داده است كه عوامل مشخصي وجود دارد كه مردان را مستعدخطر سرطان پروستات مي كند. به طوريكه سرطان در آنها پيشرفت مي كند. اين عوامل عبارتند از:

 • پيري: داشتن سن 50 سال و بيشتر
 • سابقه خانوادگي: داشتن برادر، پدر يا پسري كه سرطان پروستات داشته است.
 • رژيم غذايي: خوردن غذاهاي پرچرب و نوشيدن مشروبات الكلي خطر ابتلا را بالا مي برد.
 • نژاد: نژاد آمريكايي آفريقايي بيشترين استعداد ابتلا را دارند.

متخصصين امر توصيه مي كنند كه مردان به خصوص در سن بالا و كسانيكه سابقه خانوادگي داشته اند مرتباً (سالي يكبار) آزمايشهاي لازم را انجام دهند چون تشخيص زود هنگام سرطان پروستات مي تواند به درمان مؤثرتر و حفظ جان مريض كمك كند.

 

با علائم سرطان پرستات آشنا شویم


اصولا مراحل اولیه سرطان پروستات بدون هیچ گونه علامت مشخصی می باشد ، بنابر این بسیاری از مبتلایان قادر به تشخیص نخواهند بود تا زمانی که سرطان در بدن پخش شود و همین مسئله باعث سختی درمان می شود . متاسفانه باید گفت که عدم تشخیص به موقع این بیماری خیلی می تواند مضر باشد. زیرا دومین سرطان شایع در جامعه مردان بعد از سرطان پوست می باشد.

به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،با این حال بعضی علائم هشدار در این رابطه وجود دارد که باید به آن توجه کرد.
 

علائم شایع


مشکل دفع ادرار:  این مشکل را می توان این طور توصیف کرد که احساس دفع شدید ادرار عارض شود اما بعد از مراجعه به توالت هیچ چیز دفع نشود، یا دفع ادرار به صورت کامل صورت نگیرد بلکه کم کم باشد. رجوع پی در پی به توالت یکی دیگر از اشکال بروز این مشکل است. به طور کلی می توان گفت که مشاهده و احساس هر گونه فرم غیر عادی در دفع ادرار می تواند هشدار دهنده باشد. علائمی نظیر
1-درد در هنگام دفع ادرار
2-خون موجود در ادرار
3-خون موجود در مایع منی
4-عدم توانایی نعوظ یا حفظ آن
5- نیاز به دفع ادرار در نیمه های شب
 

سایر علائم گزارش شده توسط بیماران عبارتند از:
1-    یبوست و سایر مشکلات گوارشی: غده پروستات در زیر مثانه و مقابل رکتوم جای دارد. بنابر این وجود غده در این ناحیه می تواند عملکرد گوارش را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
2-    دردهای متوالی در ناحیه پشت ، باسن  و یا بالای کمر: شایع ترین نقطه برای پخش شدن سرطان پروستات ناحیه پشت، لگن و یا بالای ران  می باشد.
3-    ترشح و نشت ادرار: این از جمله علائمی است که کمتر کسی از آن صحبت می کند. اما لازم است که واقع بین بود و این علامت را نادیده نگرفت.
 

سخن  آخر
اگر سن شما خواننده عزیز بالاتر از 50 سال است  و دارای فاکتورهای خطر ابتلا نیز می باشد باید گوش به زنگ و هوشیار باشید. اگرچه همان طور که گفته شد سرطان پروستات در مراحل اولیه دارای هیچ علامت ویژه ای نیست اما لازم است که افراد در معرض خطر این مسئله را با پزشک در میان گذاشته و مرتب در این رابطه مورد تست قرار گیرند. سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان، اضافه وزن،  رژیم غذایی پر چرب و استعمال دخانیات همه و همه از جمله عواملی است که ریسک ابتلا را بالا می برد.

نظرات   

 
عفونت پروستات چیست؟
+1 #2 عفونت پروستات چیست؟ 1390-02-03 19:12
عفونت پروستات چیست؟

پروستاتیت یا عفونت پروستات به معنی التهاب غده پروستات است. برای تشخیص عفونت مزمن پروستات علائم باید حداقل 3 ماه وجود داشته باشند.
دو نوع پروستاتیت وجود دارد.
1- عفونت باکتریایی مزمن پروستات
2- التهاب مزمن پروستات یا
 
 
بزرگی پرستات
0 #1 بزرگی پرستات 1390-02-03 19:10
بيش از نيمي از مردان بالاي سن ‪ ۶۰‬سال دچار بزرگي پروستات هستند و احتمال بروز اين حالت با افزايش سن افزايش مي‌يابد. در سن ‪ ۸۰‬سالگي حدود ‪ ۸۰‬درصد مبتلا خواهند بود. اما فقط ‪ ۴۰‬تا ‪ ۵۰‬درصد موارد واقعا دچار علائم ناشي از بزرگي پروستات خواهند بود.

در بزرگي خوش خيم پروستات اول قسمتهاي مركزي پروستات بزرگ مي‌شود، بزرگي اين ناحيه معمولا بر روي پيشابراهي كه از داخل پروستات عبور مي‌كند فشار مي آورد. گاهي اوقات اين حالت منجر به بروز علايم و مشكلات ادراري خواهد شد . معمولا بزرگي خوش خيم پروستات در عملكرد جنسي اختلالي ايجاد نخواهد كرد.

بايد بخاطر داشت كه بزرگي خوش خيم پروستات سرطان نبوده و منجر به بروز سرطان نيز نخواهد شد. اما ممكن است فرد همزمان دچار بزرگي پروستات و سرطان پروستات باشد.

علايم اين اختلال چگونه است ؟
همانطور كه گفته شد بسياري از مردان مبتلا به اين بيماري فاقد علائم مي باشند. اما زمانيكه بزرگي پروستات در روند ادرار كردن دخالت كند منجر به بروز علايمي نظير جريان ضعيف ادراري، احساس عدم تخليه كامل مثانه، تاخير در شروع ادرار، احساس ادرار كردن مكرر، بيدار شدن از خواب در شب جهت ادرار كردن و نياز به فشار براي ادرار كردن خواهد شد.

اين علائم ثانويه به اثر بزرگي پروستات برروي پيشابراه و بعد از آن برروي مثانه مي‌باشد. در مراحل اوليه عضلات مثانه مي‌توانند بر تنگي پيشابراه غلبه كند، اما بعدا عضلات مثانه ضخيم تر، حساستر، و قوي تر خواهند شد كه سبب احساس ادرار مكرر مي‌شود.

در بعضي موارد زمانيكه پروستات بزرگ مي‌شود، چنان پيشابراه را تحت فشار قرار مي‌دهد كه مثانه قادر نيست بر اين نيرو غلبه كند، لذا نمي‌تواند بطور كامل تخليه شود.

اگر عفونت ادراري ايجاد شود ممكن است علايمي نظير حس درد و سوزش در ادرار كردن رخ دهد. در تعداد كمي از موارد مبتلا به بزرگي خوش خيم پروستات، اين حالت ممكن است منجر به بروز عفونتهاي مكرر ادراري، عدم تخليه كامل ادرار و آسيب‌هاي تدريجي به مثانه و كليه‌ها شود.

غده پروستات چيست ؟
پروستات بخشي از عضو جنسي مرداست كه به شكل و اندازه تقريبي گردو، زير مثانه قرار گرفته و مجراي خروجي آن را احاطه كرده است .

نقش پروستات چيست ؟
نقش پروستات توليد مايع وروان كردن حركت اسپرماتوزوئيدها به خارج است تشخيص بزرگي خوش خيم پروستات چگونه است؟
بعد از اخذ شرح حال كامل بايد معاينه انجام شود كه معمولا جهت انجام معاينه پروستات بايد در راست روده بيمار مورد معاينه قرار گيرد. از اين طريق پزشك مي‌تواند بزرگي پروستات يا وجود توده يا هر گونه بافت غير طبيعي كه نشاندهنده سرطان باشد را مورد ارزيابي قرار دهد. از آنجايي كه معمولا قسمت مركزي پروستات بزرگ مي‌شود. ممكن است گاهي فرد دچار علائم باشد اما در معاينه پروستات بزرگ نباشد. از طرف ديگر بسياري از مردان مبتلا به بزرگي پروستات ممكن است بدون علامت باشند.

بعد از تشخيص وجود اين مشكل بايد جهت پيگيري درمانهاي لازم، فرد به متخصصين كليه و مجاري ادراري مراجعه نمايد.

بيماري پروستات سه نوع دارد:
اول بزرگي خوش خيم يا بزرگ شدگي غير سرطاني پروستات است كه در اثر آن بافت پروستات بزرگ و متورم شده و نهايتا جريان خروج ادرار را قطع مي‌كند، در نتيجه ادرار درون مثانه باقي مي‌ماند. بزرگي خوش خيم پروستات معمولا در مردان بالاي ‪ ۶۰‬سال رخ مي‌دهد (مردان زير ‪ ۵۰‬سال ندرتا دچار آن مي شوند). علت غالب بزرگ شدگيهاي پروستات بزرگي خوش خيم مي‌باشد.

عوارض احتمالي اين نوع بيماري پروستات عبارتند از:
مثانه ضعيف و ممكن است متسع و به ساير اعضاي بدن فشار وارد كند.

ممكن است آسيب كليه و گردش خون تصفيه نشده در بدن به دليل پس زدن ادرار از مثانه به كليه به وجود آيد.

علائم و نشانه‌هاي آن احساس نياز مكرر به تخليه ادرار به ويژه در شب، نياز مبرم اضطراري به ادرار كردن، دشواري در آغاز ادرار، جريان كم فشار ادرار ، چكيدن يا قطره قطره آمدن غير طبيعي ادرار و احساس پر بودن مثانه و ناتواني در ادرار كردن است.

چگونگي تشخيص بيماريهاي پروستات:
-معاينه :
پزشك متخصص از طريق ديواره راست روده پروستات را احساس مي‌كند. او مي تواند توده ها، تورم و يا ناراحتي كه نشانگر بيماري شده را تشخيص دهد.

- آزمايش آنتي ژن ويژه پروستات در خون (‪:(PSA‬
پروستات بزرگ شده يك پروتئين را به ميزان بيشتري ترشح مي‌كند. اين آزمايش ميزان آن پروتئين را در خون اندازه مي‌گيرد. اين آزمايش ‪ ۱۰۰‬درصد دقيق نيست و ممكن است همراه با ساير آزمايشات مورد استفاده قرار گيرد.

-آزمايشات ديگر:
ممكن است لازم باشد آزمايشات ديگري انجام شود. مانند انجام آزمايش سيستوسكوپي، سي تي اسكن يا ‪ MRI‬كه براي ديد بهتر درون پيشابراه و پروستات صورت مي‌گيرد.

اين بيماري در چه زماني و چگونه بايد درمان شود؟
اين بيماري فقط زمانيكه منجر به بروز علائم شديد شود يا اينكه سبب بروز اختلال در عملكرد كليه‌ها و مجاري ادراري شود بايد تحت درمان قرار گيرد.

تنها وجود يك پروستات بزرگ دليل بر درمان نيست. اگر بزرگي وجود دارد اما علامتي نباشد ممكن است تنها نياز به انتظار باشد. البته بايد در طي اين مدت فرد تحت نظارت دقيق پزشك بوده و سالانه يك يا دو بار مورد معاينه قرار گيرد. گاهي اوقات ممكن است علائم بدون درمان بهبود يابند. اما در صورت تشديد علايم نسبت به قبل حتما بايد به پزشك مراجعه نمود.

درمان احتمالي پروستات غير سرطاني عبارتست از:
درمان دارويي كه به تحليل رفتن بافت پروستات يا شل شدن عضلات كمك مي‌كند جراحي براي برداشتن بافت اضافي پروستات و كاهش فشار بر پيشابراه، انجام مي شود.

اتساع با بادكنك كه در آن بادكنك در داخل پيشابراه قرار داده مي‌شود و متورم مي‌شود تا پيشابراه را گشاد نمايد.

درمانهاي جديد شامل جراحي ليزري، منجمد كردن بافت پروستات و درمان گرمايي با ميكروويو (حرارت دادن بافت پروستات با ميكروويو) مي‌باشد.

دومين نوع پروستات التهاب پروستات است كه مي‌تواند حاد يا مزمن باشد و در هر سني مردان را مبتلا سازد.

پروستات حاد وقتي رخ مي‌دهد كه پروستات ناگهان ملتهب شود. گرچه اين مورد نادر است ولي مي‌تواند موجب عفونت چركي و بند آمدن ادرار در موارد وخيم شود. پروستات مزمن كه در دراز مدت و مكررا رخ مي‌دهد، اين التهاب از التهاب حاد پروستات شايع تر است و معمولا مانند آن وخيم نيست. التهاب حاد پروستات ممكن است به التهاب مزمن تبديل شود.

عواقب احتمالي التهاب پروستات عبارتند از: بزرگ شدگي پروستات، تنگي پيشابراه، كندي يا بند آمدن ادرار و ساير مشكلات جدي مجراي ادرار. درمان اين نوع پروستات بسته به حاد يا مزمن بودن آن متفاوت است. درمان براي پروستات حاد با مصرف آنتي بيوتيك‌هاي خوراكي، تخليه با سوند يا تخليه با عمل جراحي در موارد وخيم مقدور مي‌باشد و پروستات مزمن را نيز مي‌توان با مصرف آنتي بيوتيك ها، ماساژ پروستات براي افزايش تخليه و جراحي در صورتي كه داروها و ماساژ اثر بخش نباشد درمان كرد.

البته درمان بسته به بيماري و بيمار تغيير مي‌كند. آب گرم و مصرف نكردن ادويه جات نيز ايرادي ندارد.

سومين نوع پروستات كه جدي‌ترين نوع اين بيماري است سرطان پروستات است البته اين شكل از سرطان در ميان آقايان كمتر از ‪ ۴۰‬سال نادر است ولي در آقايان بالاي ‪ ۶۰‬سال شايع مي‌باشد. علت اين بيماري نامشخص است.

در اين نوع بيماري سلولهاي سرطاني به بافت طبيعي پروستات هجوم آورده، آن را تخريب كرده و جايگزين آن مي‌شوند. اگر سرطان تشخيص داده نشود ممكن است به ساير قسمتهاي بدن انتشار يابد.

علايم سرطان پروستات عبارتند از: درد در ناحيه لگن، كمر، رانها، تورم در ناحيه لگن، پشت و رانها، علايم مهمي نظير جريان ادرار ضعيف و دردناك، وقفه دار يا با شروع آهسته و همچنين وجود خون در ادرار.

نشانه‌هاي عمومي سرطان كه ممكن است مربوط به سرطان پروستات نيز باشد عبارتند از تهوع، استفراغ، درد ممتد، كاهش شديد وزن و خستگي.

روشهاي درماني به كار برده شده براي سرطان پروستات شامل، جراحي كه به منظور برداشتن پروستات براي جلوگيري از انتشار سرطان، پرتو درماني يعني درمان با پرتوهاي ‪ X‬براي از بين بردن غده، هورمون (از جمله استروژن) براي كند كردن انتشار سرطان مي‌شود.

درمان جراحي بزرگي پروستات:
در حال حاضر در صورت تشديد علايم، موثرترين روش درماني جراحي مي‌باشد.

روشهاي جراحي متفاوتي جهت درمان اين مشكل وجود دارد كه انتخاب آنها به عهده پزشك و با توجه به شرايط بيمار مي‌باشد.

روشهاي درماني غير جراحي :
روشهاي درماني غير جراحي جديدي در حال حاضر وجود دارد اما ميزان كآرايي آنها در مقايسه با روشهاي جراحي كمتر مي‌باشد. اين روشها شامل استفاده از داروهاي خاص و گشاد كردن مجراي پيشابراه از طريق بالون مي باشد.

روشهاي دارويي:
دو دسته دارويي جهت بهبودي وجود دارد. داروهاي - بلوك‌كننده گيرنده > آنها كه سبب شل شدن عضلات پروستات شده و تا حدي سبب كاهش فشار پروستات بر پيشابراه مي‌شوند. از اين دسته مي‌توان پرازوسين يا ترازوسين را نام برد.

دسته دوم داروها مربوط به داورهايي است كه از طريق كاهش هورمونهاي مردانه سبب كاهش اندازه پروستات مي‌شوند. از اين دسته مي‌توان فيناسترايد را نام برد. البته كآرايي استفاده دراز مدت از اين داروها هنوز مشخص نيست.

چرا انجام آزمايش پروستات ضرورت حياتي دارد؟
چون عوارض بيماريهاي پروستات دردناك و رنج آور است .

چون با تشخيص به موقع ، نتيجه درمان موفق تر خواهد بود.

بيماريهاي پروستات كدامند؟
مشكل عمده پروستات ، رشد نا متناسب ( هيپرپلازي خوش خيم ) آن است كه از ‪۴۰‬ سالگي شروع به پيشرفت مي‌كند و ممكن است در سنين ‪ ۶۰‬تا ‪ ۷۰‬سالگي به بزرگي يك پرتقال برسد. تقريبا نيمي از مردان در دهه هفتاد سالگي عمر خود گرفتار هيپرپلازي پروستات مي‌شوند.


علت بروز اين بيماري به درستي مشخص نشده است ، ولي تغييرات هورموني يكي از عوامل موثر محسوب مي‌شود. هيپرپلازي پروستات خطر جاني ندارد و از نظر فعاليت جنسي نيز مشكلي بوجود نمي‌آورد . ولي كلا بيماري مزاحمي است. مشكلات ادراري آن مانند احساس فشار در دفع و تخليه ادرار، قطع و وصل دردناك آن

منبع: خبرگزاری ایرنا
 

اضافه کردن نظر

توجه کنید : نظرات جدید شما پس از تایید مدیریت در بالای نظرات قبلی نمایش داده میشوند.

کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

ساک دستی